Harries´ auktion och öppet hus 19 maj

Listan är uppdaterad!

http://www.timstardesign.se/Magisidor/HarriesBilderna/Harriesauktionen.html

Ulla Harries skriver:

Vi förbereder för fullt för Öppet Hus på lördag. Butiken öppnar kl. 11 och man kan då se på auktionsgodset. Det är gammal rekvisita, affischer och svenska trolleriböcker. Den äldsta boken är från 1766.

Auktionen beräknas starta kl. 13. Man registrerar sig innan och får ett nummer som man sedan använder vid inrop. Betalning sker kontant eller direktöverföring till bank. Det finns möjlighet att använda dator här, så ta med bankdosan. Vid övrig försäljning dvs av ny rekvisita tar vi även kort, Visa eller Mastercard.

Det blir FYNDLÅDOR som man också kan bjuda på. Det kommer ligga en lapp bredvid där man skriver sitt namn eller nummer och hur mycket man är villig att betala. Sen kan nästa bjuda över osv. Vid ett givet klockslag är budgivningen över.  Listan på auktionsböckerna kommer att läggas ut under dagen.

Fika kommer att serveras i trädgården. Det finns flera restauranger på gångavstånd om man blir hungrig på riktigt. Närmast ligger Åby Krog som serverar dagens lunch, pizza mm. Restaurang Prestige ligger till höger efter Coop. Åby Grillen ligger på andra sidan skolan. Åby Konditori ligger också nära och serverar goda smörgåsar mm.

Parkering finns direkt till vänster när du passerat Harries. Coop-parkeringen till höger med gott om plats.

Vid frågor ang auktionsgods kontakta Tim Star Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den Övriga frågor Ulla Harries Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Har du inte möjlighet att närvara kan du lägga bud via Tim Star. Auktionsutropare är Tommy Aarna.

Varmt välkomna på lördag till familjen Harries! Ulla

Det här inlägget postades i Sett, hört och hänt. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *