MIC:s jätteauktion

Måndagen den 12 oktober höll Moderna Illusionisters Cirkel sin klubbafton med sedvanlig smörgåstårta till alla medlemmar. Men eftersom det också var auktion så bjöd föreningen på den smaskiga tårtan med dricka till plus kaffe och rikligt tillbehör även till alla som kommit. Det verkade uppskattas!

Men innan vi fick hugga in på detta, så hälsade presidenten Mattias Ericson alla de 50-talet närvarande välkomna och var givetvis glad att så många kommit Tyvärr var han tvungen att vara lite besviken på att av dessa hade bara 21 anmält sig! Sådan slöhet gör ju planerandet för styrelsen, som ska köpa in det som ska förtäras ganska svårt. Ännu svårare blir det ju att betala för det, eftersom medlen tas från medlemsavgifterna. Av MIC:s medlemmar har i år hälften ännu inte betalt årsavgiften, som ska vara betald senast sista februari!!! Vad ska man säga om sådana medlemmar?

Presidenten nämnde också att 6 medlemmar trollade vid en föreställning vid Norrköpings Kulturdag, och det gav 3.000:- till klubbkassan! Applåder!  Jubilaren Jannet Andersson – MIC:s kassör – uppvaktades med en välförtjänt blombukett.

Klockan 19.30 började auktionen. Det måste sägas att allt var oerhört väl förarbetat och förberett. Få kan ana vilket arbete som ligger bakom en sådan här auktion. Koll att alla saker fungerar, numrering, fotografering och utläggning på nätet, frakt, uppställning i lokalen så att alla innan kan kolla utropen och mycket, mycket mera. Tim Star och hans medhjälpare är ett stort tack värda!

Trots att det fanns 101 utrop i den välgjorda listan som alla fick, så blev det riktigt bra bud på nästan alla sakerna. Auktionen tog in över 30.000:- Gå gärna in på Tim Stars lista över auktionen här http://www.timstardesign.se/MIC-Auktionen/auktion2  så ska jag berätta om de vinnnande buden på ett antal av utropen.

Flaggstång med norsk fana 2.000:-

Tenyosamling 2 400:-

Drakduk 180:-

Kravattmysteriet 1800:-

Zombiekula 120:-

Kartong med spelkort 150:-

Myntstege 300:-

Häxkastrull 350:-

Duvkastrull 700:-

Kvastillusionen 1200:-

Bägarspel i koppar 400:-

Duvkastrull 700:-

2 fjäderbuketter 300:-

Självtändande ljuset 500:-

Matematiska gåtan 3050:-

Harries stolar 150:-

Affisch Harries 200:-

Affisch Earl Sheridan 100:-

Tavlor- Brazil Jack och SMC-föreställning 600:-

Alboböcker 600:-, 1000:- , 900:-

Boken Magiens Värld 500:-

DSC_2684

DSC_2694

DSC_2695

DSC_2705

Foto Gertrud Nilsson

Auktionen tog lite längre tid än man trott, och då alla måste vara ur lokalerna klockan 22.00, så hann auktionen bara gå till utrop nr 86 – resten får gå en annan gång. Men bra jobbat utroparen Mattias Ericson, framplockaren Trinity Andersson och allt i allo Tim Star samt givetvis kassören Jannet Andersson!

Det här inlägget postades i MIC. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *