Magi Fantasi med Tim Star

Vid stafettseminariet i Lund av sex svenska och en dansk trollkarl ”“ nästan alla de som de deltog i inspelningen av DVDn 21- så sålde Tim Star sin nya DVD ”Magi Fantasi med Tim Star”.  Jag har helt missat denna, men vid MIC:s julfest råkade jag få denna i mitt julpaket ”“ vilken lycka!

Det dröjde inte länge förrän jag satt och tittade. Nu är jag ju i den lyckliga situationen att jag fått se Tim Star göra mycket av materialet på denna både privat och vid månadsmötena hos MIC. Men det här var ändå bättre! DVD:n som är gjord av Tim Star med hjälp av sonen Trinity Star är så otroligt bra gjord! Den är knivskarp, Tomas är en perfekt lärare och allt visas så sakta och tydligt att ingen kan gå miste om någon detalj. Jag är väl lite konstig men jag satt helt trollbunden när Tomas preparerade repändar och gjorde lösa repknutar medelst nål och tråd respektive lim. Ni andra fastnar ni nog mer vid andra delar av DVDn”¦

DVDn innehåller: Enhandsknuten. Reprutin utan gimmick. Vandrande knuten. Blixtknuten. Skottknuten. Preparera dina ändar. Gör din egen lösknut. Boll och stav. 5-kronan. Gör som jag (Do as i do). Repinformation. Bollförsvinning. 4 Knutar. Ett rep medföljer DVDn som kostar 300:- .

Tim Star har en sida där information om DVDn finns med filmklipp för PC och Mac. Här en länk till sidan  http://tinyurl.com/69edn9l

Christer Nilsson

Författare: Christer Nilsson

Grundare av Sveriges Magiarkiv

En kommentar till “Magi Fantasi med Tim Star”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.