Drygt 50 personer hade kommit till David Stones seminarium i Halmstad lördagen den 14 maj och det var faktiskt deltagarrekord för Birgitta och Gay Ljungbergs seminarieverksamhet.
Magic Center var fullbelagt till sista sittplats denna dag.
Entusiasmen från deltagarna var stor och David var inspirerad över den stora uppmärksamheten och bjöd generöst på sitt enorma kunnande. Han inledde med manipulativa myntrutiner i den högre skolan, men övergick därefter till trick som verkade mera möjliga att lära sig. Fräck misdirection, användbara gimmickar och andra hjälpmedel framvisades med härlig humor och fransk espri.
David lanserade ett nytt ”verktyg” för korttrolleri (TOOL, som sannolikt blir ett bra hjälpmedel för korttrollare framöver) och som han på kort tid sålt över 2.000 exemplar av. Den siffran höjdes ytterligare då deltagarna passade tillfället att införskaffa nyheten för det facila priset av tvåhundra svenska kronor.
Lennart Green och David Stone är gamla vänner och hade mycket att tala om i pausen.
Text och bild: Åke Hallberg