Under vintern har Gaston instruerat en av Sveriges mest populära manliga skridskoåkare Kristoffer Berntsson. Kristoffer var den första svensken som klarade en trippelaxel.
Samarbetet har nu lett till ett nummer som borde vara världsunikt – en kombination av konståkning och Dancing Cane. Under öppningsceremonin för ISU World Synchronized Skating Championships 2012, i Scandinavium, Göteborg, den 12 april, stal Kristoffer showen helt med sitt nya magiska nummer.
Premiären för numret hölls under Sthlm Ice på Ericsson Globe i Sthlm den 9 april och nedan finns ett klipp att kika på:
“Numret är inte helt finslipat ännu men det fick ändå ett otroligt mottagande i Göteborg. Jublet hade inga gränser! Kristoffer stal showen så hårt att resten av föreställningen kändes urvattnad”, säger Gaston med ett stort leende på läpparna.
Bra jobbat Mäster Gaston!
Snyggt Gaston !!!
Flera konstarter behöver Din kunskap och entusiasm.
Balett nästa ?
Snyggt Gaston !!!
Jag såg Kristoffer i Stockholm Ice. Det var ett fantastiskt program!
Jag älskar Kristoffer. Tack för hjälpen, Gaston.