Trollis heter egentligen Peter Essy-Ehsing och har sina bopålar nedslagna i Löddeköpinge. Onsdagen den 25 april var han anlitad för att underhålla på Konsum-Coops årsstämma i Getinge utanför Halmstad.
Eftersom vi båda är medlemmar i SIC åkte jag dit av ren nyfikenhet och satt tillsammans med nära hundratalet åskådare och lät mig roas. Det skrattades hjärtligt och förvåning lyste i de flestas ögon. Trollis bjöd på flera av magins klassiker ”“ kinesiska stavarna, ambitious card, spongbollar, reprutiner av skilda slag, sedelförvandling m m.
Peter hade ett säkert grepp om publiken och man märkte att han kunde sin 40-miuters show. Han var reptilsnabb i replikerna och hittade snabbt sina ”œdarlings” i publiken. Detta var trolleri när det är som bäst, dvs underhållning till hundra procent.
Text och bild: Åke Hallberg