Besök i Magi-Arkivet

DSC_0503

Ovanstående herrar gladde Gertrud och mig med ett besök i Magi-Arkivet den 11 december. Det är fr.v. Ulf Svensson, Anders Mattson, Tim Star.

Ulf Svensson – Sveriges första kommunkonsult och mannen bakom Kolmårdens Djurpark, Anders Mattsson – representant för Galleri MP33 i Norrköping, Tim Star/Creations by Star – behöver ingen presentation här.

Vi hade en intensiv och intressant diskussion om Magi-Arkivets framtid, och man var enig om att arkivets material måste tas till vara, och att ett trollerimuseum skulle kunna bli en stor attraktion. Nu gäller det bara att arbeta vidare och få Norrköpings Kommun med oss. Och med dessa herrar i “båten” så borde det inte vara omöjligt!

P1030849

Galleri NP33

Efter detta hade Gertrud och jag glädjen att få ha Tim Star kvar i Nyköping åtskilliga timmar, så vi hann äta en god lunch på NK-Villan och fortsätta samtalet hemma hos oss. Det är ju alltid en glädje att höra Tomas berätta om sin före detta och nuvarande verksamhet. Och det är mycket man lär sig!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.