Michael Fredriksen bjöd på dansk lecture på Magic Center i Halmstad

Lördagen den 31 augusti var det en av de få gånger som en dansk seminariehållare gästade Magic Center. Michael räknas som en av de främsta close-up trollarna i Danmark ”“ med kortmagi som specialitet. Han är en charmig man i 40-årsåldern, med långa fingrar och lätt till ”det danske smile”.

Michael 1

Michael Fredriksen i full aktion.

Inledningen av seminariet var tyvärr något ostrukturerat och under den första timmen fick vi se enbart ett korttrick. Däremot hade vi intressanta meningsutbyten ang. trolleriengagement m m.

Michael 2

Michael med assistenter från publiken: Johan Dahlén till vänster och Nore Forsberg till höger på bilden.

I andra avdelningen bjöd han på fina korttrick, oil- and water-effekter, ringtrick m m,
så vi som ville lära korttrick fick ändå vår beskärda del. Michael hade med sig flera av sina egna DVD:er plus lite gamla engelsksspråkiga trolleriböcker, vilket medförde att det handlades ganska rejält kring dealerbordet.

Som medföljare från Köpenhamn kom Lars La Ville, låtskrivare och musikproducent, som sålde sin CD med musik för trolleriakter.

Text och bild: Åke Hallberg

Christer Nilsson

Författare: Christer Nilsson

Grundare av Sveriges Magiarkiv

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.