Den 11 september hade Jozima ett engagemang i Stockholm klockan 21.00. Vad är bättre än att göra ett uppehåll i Nyköping på vägen ”“ där kan man alltid fördriva ett par timmar”¦
Klockan 09.00 åkte Jozima från Höganäs, och klockan 13.00 ringde han på Skogsvägen 18A. Då han kört nonstop, så var han hungrig, så vi tog lunch på NK-Villan. Tog oss sedan tvärs över Nyköpingsån till Kulturhuset Slottsvakten och tittade på Magi-Arkivets utställning där ”“ och lite snabbt även på övriga utställningar.
Så till Magi-Arkivet för titt på mera magi. Jozima donerade ett gammalt trick ”“ Försvinnande väckarklockan ”“ som redan fanns i två exemplar, men det är härligt att se olika tillverkares versioner. Tack Jozima!
Nu skulle det smaka med en kopp kaffe hemma i solskenet, men Jozima ville bara ringa arrangören och höra att det passade, om han kom klockan 18.00. ”Nej, skynda dig hit, så kan du köra lite mingeltrolleri först”¦” Så är det att vara artist ”“ kaffet får vi ta en annan gång.
Foto Christer  – inte GertrudÂ
Tack Christer för ett trevligt mottagande! Alltid kul att få en pratstund med dig!
/JOZIMA