Shot Ogawa bjöd på seminarium i världsklass

Lördagen den 14 februari hade ett trettiotal trolleriintresserade bänkat sig på Magic Center i Halmstad hos Birgitta och Gay Ljungberg för att avnjuta en nära fyra timmar långt seminarium av den regerande Close Up Magican of the Year från Magic Castle ”“ Shoot Ogawa. Han är född i Japan men bor numera i Los Angeles.
Jag har sett och träffat honom tidigare både i Sverige och utomlands och mest känd är han för sina 4 Ninja Ring Routine (
https://www.youtube.com/watch?v=bQ53FZR7xzU).
  Tricket med Den försvinnande trollstaven (uppfunnet av Flip, utvecklat av Michael Ammar och nu fullbordat av Shoot) är trolleri på högsta nivå med fyra olikfärgade trollstavar som försvinner och trollas fram, byter plats etc i ett tempo som åskådarna inte hinner med. Se hans demo på https://www.youtube.com/watch?v=gUaxHg529uo där även hans fingerborgsrutin demonstreras.
Shoot Ogawa är myntexpert också och han bjöd oss på ett stort antal mynttrick av bästa kvalitet.
Ja vi var alla överens om att vi sett ett seminarium i världsklass!

Shoot 1 Shoot 2

Ninja Ring är fortfarande Shoot Ogawas huvudnummer. Nu med förgyllda ringar. Försvinnande trollstavar i ny tappning.

Försvinnande Ogawa 1

Ytterligare en bild från försvinnande trollstavar. Kiko Tayama var assisterande medhjälpare och hade bl.a. hand om försäljningen.

Kommande program på Magic Center:
15/3  Jon Armstrong, USA
19/4  Arsene Lupin, Polen

Text och Foto: Åke Hallberg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.