Håkan Bergs semifinal i Britain’s Got Talent 2020


Håkan Berg var i Lördags, 3 Oktober, med i semifinalen av brittiska TV-talangtävlingen Britain’s Got Talent, i rollen som “The King of Birds”. Inslaget kan ses i videon här ovanför.

Håkan Berg rider en gigantisk flygande duva

Efter Håkans framgångsrika deltagande i Maj, så var det många som undrade vilken av sina akter han skulle göra i semifinalen. Det visade sig att han inte skulle göra någon av dem, utan att han istället skulle debutera med en helt ny akt.
Det är modigt, och en smula riskabelt, att ha premiär av en spitter ny akt i TV utan att först ha publiktestat det i mindre sammanhang, men turen var på Håkans sida och allt gick mycket väl. Från den inledande flygfärden på en gigantisk duva, till den avslutande produktionen av en jättepapegoja.

Håkan har en gigantisk papegoja i händerna

Som kuriosa kan nämnas att kortleken med fågelbilder trycktes av Christer Offason på Offason AB i bara 4 exemplar. Jättepapegojan gjordes av Micke Askernäs, och bl.a. Axel Adlercreutz och Tom Stone deltog i de inledande brainstorming-stunderna.

Omdömet efteråt var mycket positivt. Jurydomaren David Walliams kallade honom t.o.m. “King of Comedy”, vilket är enormt smickrande från nån som själv är komiker. Och på sociala media blev det nästan en liten storm. På Twitter kunde man se hela spännvidden från de som inte hängde med alls; “Vad är det jag ser? Har nån drogat mig?”, till de som lyriskt utbrast; “Det här är det roligaste jag sett på många år. Jag har aldrig röstat på nån TV-grej förut, men jag röstar på det här!”

Håkan Berg med duvor på kroppen

Det blev även viss uppmärksamhet i media. I förbifarten försökte Håkan i all hast rätta till en skumgummiduva som hamnat felvänd, och tabloiden The Sun lyckades isolera en enda bildram och gav en vulgär tolkning av akten:
Britain’s Got Talent’s magician Hakan Berg ‘licks a bird’s a**e’ leaving viewers in stitches

Brittiska Metro gjorde en mer normal rapportering:
Britain’s Got Talent magician Hakan Berg gets his own back on David Walliams after shocking him with big bird

The Suns vanligtvis sure krönikör Ally Ross skrev senare:

And Swedish magician Hakan Berg, the best act on Saturday’s BGT, providing a timely reminder that, contrary to Amanda Holden’s politically driven suggestion, comedy is not about “making people feel uncomfortable”, it’s about making people laugh.

Här hemma i Sverige rapporterade Aftonbladets Jan-Olov Andersson:
Här fiskar svensken röster – inför finalen

När videon lades ut på Talangs egen Facebook-sida, så fick den omkring 4 miljoner visningar, så oavsett hur det går härnäst, så kan man säga att deltagandet har varit en väldigt bra exponering för Håkan.

Nästa gång en svensk publik kan se Håkan är den 27 Oktober då han är gästartist på Mystiques föreställning Bland Fåglar och Fä.

En kommentar till “Håkan Bergs semifinal i Britain’s Got Talent 2020”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.