6 reaktioner till “Cirkus Maximums direktör åtalas”

  1. Det är kul att just du skriver det Tom, för upphovsmannen hävdar, precis som du har gjort i alla år beträffande magikonsten, att det är hans koreografi och konstnärliga design av kostymen (rekvisitan) som skyddas av upphovsrätten. Uppenbarligen har kopiatorn tidigare arbetat åt honom med just det här numret, tagit det och öppnat eget.
    Här är en länk till Veniamin, som gjort polisanmälan:
    http://www.veniaminshows.com/toc.htm

  2. Ah, men verkshöjden då, Gay? (Men jag gör det med *blå* kortlek).
    Dessutom, för ett deriverat nummer där många sekvenser från originalkoreografin ingår, så behöver man förebildens tillåtelse att använda materialet – något Veniamin inte verkar ha (lika lite som Maximum har det).

    Så ja, jag håller med om att det rör sig om ett upphovsrättsbrott, men det är fel person som sitter på kärandesidan.

  3. Det blir säkert inget lätt fall för domstolen…
    Men idén (från Mummenschanz) att dansa i en slinkykostym kan man inte skydda upphovsmässigt. Däremot tror jag att i just det här fallet så är både kostymen och koreografin en fullständigt exakt kopia av originalet och då är det kanske lättare?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.