Vid Moderna Illusionisters Cirkels möte den 2 maj gästades vi av Svensk Magisk Cirkels president Axel Adlercreutz, SMC:s sekreterare och redaktör för TROLLKARLEN Erik Nordvall samt SMC:s klubbmästare Stefan Eriksson. Axel och Erik är ju ibland ute och gästar andra trolleriföreningar för att göra reklam för SMC samt trolla och ge seminarier ”“ nu var det alltså MIC:s tur. Och det är lika bra att säga med en gång: det var mycket länge sedan vi haft en så givande, omfattande och annorlunda kväll i MIC!
Axel inledde med att berätta om SMC med hjälp av både Erik och Stefan. Visst finns det skäl även för icke stockholmare att vara medlemmar i SMC! Och när den nya hemsidan blir klar ”“ och alla andra planer som styrelsen har för föreningen blir förverkligade ”“ så finns det ännu större anledning att gå med. http://www.svenskmagiskcirkel.se
Erik visade med hjälp av fyra MIC:are den akt som han bl.a. erövrade Grand Prix i kort med vid SMC:s 65-årsjubileum. Därefter gick han noggrant igenom ”Memoradix” från DVDn 21 ”“ ett korttrick som verkar omöjligt att göra men som Erik förklarade att de flesta bör klara av”¦
Erik hjälpte så Axel med hans skumgummibollsidéer, där vi fick många tips på hur man kan göra greppen mer osynliga och naturliga.
Så började Axels egentliga seminarium med gummibandstricket Friction och flera andra, kortricket Bolted Monte och sugrörstricket PSI Straw (som även finns på DVDn 21). Dessa trick, plus ett par till, finns i Axels eleganta seminariehäfte Alter Reality som han säljer för 100:-
Så blev det kaffepaus med det sedvanliga trolleripratet de 35-talet närvarande emellan.
Erik inleddde andra avdelningen med två ring- och repeffekter.
Axel berättade hur hans akt blev till. En intressant redogörelse om en lång och annorlunda process. En process som jag tror få trollkarlar ger sig tid att gå igenom ”“ men så blir akterna kanske inte heller så bra! Vi fick följa de i akten ingående trickens utveckling. Reprutinen som skulle vara ren både i start och avslut och inte innehålla grepp som Axel inte tycker om t.ex. Bägarspelet där Axel fann att det blir renare och lika bra med bara tre bollar. Bollrutinen som kan göras lika bra och utan problem med vinklar genom att utesluta skalet. Ringspelet som fick en hel ny dimension genom att låta slipsen spela en stor roll. Mycket intressant!
Efter detta trevliga möte ser MIC-arna (även andra trollkarlar är välkomna!) fram mot ett seminarium med David Stone den 12 maj och den stora Försommarfesten hos Tim Star vid Sandvik den 28 maj med bl.a. auktion och gästartisten Johan Ståhl.
Intresserad publik. (Foto: Don Feri)
Tvillingar! Gummibandstrick.
Sugrörstricket. Stefan gjorde “färgändrande skägget”.
Ring och rep. Reprutin med förhinder.
Axel med sin ring- och slipsrutin
MIC-foton: Gertrud Nilsson
Dom är onekligen duktiga dom här grabbarna!
Nästan hela styrelsen är ju aktiv på scenen. Det är väl i princip bara jag som är f.d. 🙁