Den 20 november fick jag äntligen uppleva Kärleken och detta på Oceanen i Göteborg.
”Kärleken – En magiföreställning” är en magiföreställning med och av Isidor Olsbjörk.
Först blev jag härligt uppvärmd med stand up av Marcus Thapper och John Gillberg, där jag fick veta ett och annat om både Mumiefamiljen och vad långa personer faktiskt måste stå ut med. Jag som både är lång och dricker mitt morgonkaffe ur Mumietrollsmugg ser numera på världen och mitt liv på ett helt annat vis.
Efter detta dök den upp, Kärleken. En härlig magiföreställning där Isidor Olsbjörk bjöd på bägarspelet, sin prisvinnande myntakt (som är både vacker och rolig), kortrutin med blodvite och rakbladssväljning för att nämna något. En härlig föreställning inpaketerad med värme och kärlek för både oss som publik men framför allt för magi som scen- och konstform. Helt enkelt en föreställning ni bara måste se!!
Vill Ni uppleva Kärleken så går det den 30:e november i Linköping och den 1:a december i Stockholm. Biljetter via billetto.se
Torbjörn Lindblad