Ficktjuven Kenny Quinn och hans fru/partner Joan och femårige son Jack är nu hemma i Danmark efter 8 månaders turné med Circus Charles Knie i Tyskland. Ett litet ”problem” var att Jack som lärde sig och pratade tyska under de sammanlagt två år som familjen vistades i Tyskland hade glömt bort danskan – nästan”¦
En tråkighet som mötte paret när de kom hem var att källaren under deras bortavaro blivit vattenfylld på grund av rikliga regn, så det blev till att kasta bort en hel del trolleritrick och illusioner.
Nu medverkar paret i Ernst Trillingsgaard’s Vinterrevy i Ålborg ”“ reengagerade från 2004. Den 14 december åker familjen åter till Tyskland ”“ nu för att medverka i den tyska vintercirkusen Triere Weinachtscircus fram till början av januari, då man åter är i hemlandet.
http://youtu.be/35snClMsOik