Min gode vän och mångårige medarbetare Rolf Wollert – Zarro-Zarro har p.g.a. en knäoperation inte kunnat medverka som vanligt med rapporter från Paris i Cirkus i Danmark (http://www.cirkus-dk.dk/), där han ofta recenserar franska trollkarlar. Här håller jag mig ju helst till svenskt trolleri, men jag tycker att Tom Le Magicien, som Rolf - när han nu åter är på banan - skrev om nyligen, har en så trevlig affisch, att jag inte kunde motstå att ta med honom. Orden till Zarro-Zarro:
“DET SKER I PARIS — alltid flotta, eleganta, humörfyllda shows – som man tar med sig i sitt hjärta när föreställningen är slut. Inte minst ger en MAGIC SHOW stoff till konversation och utbyte av tankar … efter upplevelsen i en flott teatersalong.
Den utmärkte trolleriartisten TOM LE MAGICIEN, vilken spelar på THEATRE LA BOUSSOLE, är i själva verket en all-round-artist. Efter studier hos Fratellinis cirkus-skola där han lärde sig jonglering, akrobatik, musik, sång, magi, comedy och shadowgraphy, det sistnämnda sällan sett idag, har han en en-timmes-show, vilken riktar sig till hela familjen.
På bilden ser man en liten pojke som speglar sig i en stor spegel och ser sig själv som en berömd trolleriartist – det är en poetisk framställning av a little boy’s dream – that came true !!!
TOM’s show innehåller en rik variation: start med en silent act, ett cabaret-nummer på 15 min, med klassiskt, elegant trolleri, vilket sedan fortsätter med inslag av musik på klarinett, sång, jonglering, ytterligare trolleri-effekter, skuggspel/shadowgraphy, och varierande muntrationer – alltsamman gjort med interaction med några barn på scen.”
Se mer: www.tomlemagicien.com
Underbar affisch!